Pravidla MLŽ a STŽ

18.10.2017

Rozměry hřiště:


Minimální rozměr 50 x 42 m, maximální 70 x 50 m

Branky zůstávají pro všechny kategorie 5 x 2 m

-Hrací plocha je téměř polovinou velkého fotbalového hřiště zúženého o šířku brankového území, středová čára a čára brankového území dále prodloužená kužely jsou čárami pomezními a pomezní čáry velkého hřiště jsou čárami brankovými

-Tyče a břevno velké branky mohou být zároveň součástí hry.

-Hrací plocha "malého hřiště" má velikost min. 50x42 m, max. 70x60 m.

-Pokutová území (PÚ) jsou vyznačena přes celou šířku "malého hřiště"a na postranních čárách barevně odlišena metami. Vzdálenost čáry PÚ od brankové čáry je standardně 12,5 m. K vymezení lze využít prodlouženou postranní čáru pokutového území velkého hřiště, pokud splňuje rozpětí vzdálenosti 10-15m od brankových čar "malého hřiště".

-Branky mají rozměr 2x5 m, jsou opatřeny sítěmi a umístěny uprostřed brankových čar.

-Značka pokutového kopu je 8 m od středu branky a trvale se neoznačuje.

-Území rohového kopu není vyznačeno a kopy se provádí ze vzdálenosti 16 m od bližší tyče branky.

Materiální vybavení:

Každému družstvu doporučujeme mít dvě sady dresů různé barvy s čísly (uvést na ) a vlastní míče na rozcvičení. Nejsou povoleny kopačky s vyměnitelnými kolíky (FAČR). Hráči musí mít chrániče holení. Při změně barvy dresů musí mít hráč stejné číslo jako na přihlášce (prvotním dresu).

Doporučená obuv-kopačky lisovky nebo tarfy.

Míče:Adidas nebo Puma č.4 U12 č.5 U13

Hraje 7+1 a počet hráčů a trenérů na soupisku je nejlépe16 (hráčů) +2 trenéři. Minimální počet je 6 hráčů (5 hráčů v poli + brankář), klesne-li počet hráčů pod 6 , nelze v utkání pokračovat.

Hrací doba jednoho utkání je 2x30 min.MLŽ (2x35 min.STŽ), poločasová přestávka 15 minut.

Pravidla:

Hraje se podle pravidel a soutěžního řádu FAČR a následných upřesnění:

délka a výška brankoviště (pokutové území):

1/délka brankoviště, kde brankář může chytat rukou je celá šířka minihřiště(poznámka pouze u kategorie U12, U13)

2/výška brankoviště,kde brankář může chytat rukou je cca 13 m, prostor mezi brankovou čárou a prodlouženou čárou velkého vápna (poznámka pouze u kategorie U12, U13)

3/pokutový kop:

pokutový kop je nařízen za každý přestupek bránícího hráče v pokutovém území, za který se při hře nařizuje přímý volný kop.Pokutový kop se zahrává ze vzdálenosti 8 m od branky(kategorie U12 a U13),

4/ofsajdové pravidlo:

ofsajdové pravidlo dle Pravidel fotbalu, pro tyto kategorie a tento turnaj platí ustanovení o ofsajdu v prostoru mezi brankovou čárou a hranicí pokutového území

5/střídání

I v průběhu hry opakovaným způsobem, střídající hráč může nastoupit, až jeho spoluhráč opustí plochu u své střídačky.

6/rohy:

Kopou se - z rohu hrací plochy.(***Území rohového kopu není vyznačeno a kopy se provádí ze vzdálenosti 16 m od bližší tyče branky.)

7/Provedení vhazování

V okamžiku, kdy provádí vhazování, musí vhazující hráč

 • být obrácen čelem k hra­cí ploše,
 • alespoň částí obou nohou stát buď na pomezní čáře nebo za pomezní čárou mimo hrací plochu,
 • hodit míč oběma rukama,
 • hodit míč zezadu přes hlavu.
 • stojí přitom oběma nohama na zemi.
 • při vhazování nemůže být v ofsajdu hráč, který jako první převezme po vhazování míč.

Hráč, který provedl vhazování se nesmí znovu dotknout míče dříve, než se míče dotkne jiný hráč.

Všichni hráči soupeře musí být nejméně 2 m od místa, ze kterého má být vhazování provedeno.

Míč je ve hře hned, jakmile se dostane na hrací plochu.


 • Vhazující hráč smí při vhazování z taktických důvodů hodit míč na soupeře nebo na spoluhráče, aby jím po odražení míče mohl sám hrát. Udeří-li však vhazující hráč míčem úmyslně prudce:
 • hráče soupeřova družstva, přeruší rozhodčí hru, provinivšího se hráče vyloučí za hrubé nesportovní chování a ve prospěch soupeřova družstva nařídí přímý volný kop za udeření soupeře z místa, kde došlo k udeření soupeře,
 • 8/přímé, nepřímé kopy: Zeď je 6 metrů od míče.

  Volný kop.

  Všechny volné kopy na útočné polovině jsou přímé. Volné kopy na obranné polovině musí být rozehrány přihrávkou, nikoliv nákopem vzduchem na branku, a to v četně volného kopu po odebrání míče při překopnutí poloviny vzduchem.(snaha o rychlou rozehru a překvapení soupeře, zamezení využívání "nakopávačů" alespoň z velké vzdálenosti)

  Útočící hráč nesmí při provádění volných kopů bránit brankaři v PÚ ve hře.(často se děje při hraním tzv. na teč, kdy rozehrávající kope na branku a útočící jde clonit brankaři a tlačí se do něj)

  Hra brankáře:

  a) Brankář chytá ve vymezeném prostoru, který je označen (pokutové území).

  b) Pokud je míč v autu, brankář vykopává míč vždy ze země, ale nesmí vykopnout míč dál než po svou část poloviny hřiště (dopad míče rozhoduje). V případě porušení tohoto pravidla získává míč tým soupeře a zahrává nepřímý kop z poloviny hřiště.

  Při rozehrání (z místa ze země) míče z autu, nesmí být brankář atakován. Neplatí v případě, že brankář míč rozehraje spoluhráči a soupeř v době rozehrání byl mimo pokutové území.

  => Pravidlo o první volné přihrávce od brankáře po celé šířce území platí, hráči soupeře tedy mohou vběhnout do PÚ až po prvním dotyk u míče spoluhráčem brankáře.(při uvádění míče brankářem do hry musí být všichni hráči soupeře mimo jeho pokutové území).

  c) Chytí-li brankář míč do rukou v brankovém území ze hry, smí si míč položit na zem a nohou vykopnout nebo rozehrát i za svou část půlky hřiště. Platí, že vyhození rukou nebo vykopávání z ruky pouze na vlastní polovině. V tomto případě může být brankář atakován, jakmile položí míč na zem.Jakmile brankář míč položí na hrací plochu, je tento míč ve hře a nesmí ho vzít zpět do rukou, musí pokračovat ve hře pouze nohou. Při opětovném chycení míče nařídí rozhodčí NVK z hranice pokutového kopu (jako u malé domů).

  e) Malá domů

  - posuzuje se jako ve fotbale na velkém hřišti. Rukama může brankář hrát, jedná-li se o přihrávku tělem, stehnem nebo hlavou. V ostatních případech, vezme-li brankář míč do ruky,nařídí rozhodčí pokutový kop (8m).

  f) Při otálení brankáře

  s rozehrou mu není odebrán míč, jen je povzbuzován k rozehře.(Jde o to, že jsou někdy situace, kdy brankář opravdu nemá, nebo neví kam rozehrát a není důvod trestat ani brankáře ani tým.)

  Pokud podle rozhodčího hráč úmyslně nereaguje a nehraje s míčem, může si jej rozhodčí vyžádat a dát jej soupeři k rozehrávce nepřímého volného kopu na polovině.

  Tresty a vyloučení:

  Žlutá karta-napomenutí,

  2 xŽK ve stejném utkání = vyloučení, následujícíutkání může nastoupit, za vyloučeného hráče ihned nastupuje náhradník

  Červená karta - při obdržení ČK v hlavním fotbalovém zápase je hráč vyloučen a za něj ihned nastupuje náhradník. Postižený hráč již v daném utkání nesmí nastoupit.

  V dalším utkání může vyloučený hráč nastoupit.

  Kritéria pro stanovení pořadí v tabulce i pro turnaje:

  1/počet bodů (3 za vítězství, 1 za remízu,0 za prohru),

  2/vzájemný zápas (při rovnosti bodů 2 družstev),

  3/minitabulka v případě rovnosti bodů 3 a více družstev rozhoduje:

  -počet bodů ve vzájemných utkáních

  -lepší brankový rozdíl ze vzájemných utkání

  -větší počet vstřelených branek ve vzájemných utkáních

  -lepší brankový rozdíl ze všech utkání ve skupině (Zlatá, Stříbrná, Bronzová)

  -větší počet vstřelených branek ve skupině (Zlatá, Stříbrná, Bronzová)